Korpus mebli na zamówienie

To, czego nie widać, czyli korpusy mebli na wymiar, cz. 1.: Drewno

Przy realizacjach związanych z meblami na wymiar uwagę Klientów zwracają głównie fronty, natomiast dla stolarza ważna jest również konstrukcja danego mebla, czyli korpus, stanowiący ściany wierzchnie, spodnie i boczne. Niezależnie od tego, czy jest to forma pełna, czy na przykład dwie płyty po bokach określonych mebli kuchennych albo biurowych, materiał odgrywa istotną rolę.

Naturalne surowce w meblach na wymiar

Zanim w pracy stolarza pojawiła się możliwość korzystania z materiałów drewnopochodnych i tworzyw, drewno stanowiło nieodzowny surowiec do konstruowania mebli. Również współczesnym meblom na wymiar można dodać cech naturalności korzystając z atutów nieprzetworzonego drewna.

Lepszy mikroklimat wnętrz

Także po wycince i obróbce stolarskiej drewno ma właściwości sprzyjające przebywaniu w pomieszczeniach – absorbuje oraz zwraca wilgoć w optymalnych ilościach. Tworzenie drewnianych korpusów mebli to sposób, aby Twój dom stał się miejscem bardziej przyjaznym do życia.

Czystość, którą łatwo utrzymać

Dlaczego na przykład na meblach kuchennych drewnianych kurz osiada w znacznie mniejszych ilościach niż na meblach z tworzyw sztucznych? Ponieważ drewno nie elektryzuje się, słabiej przyciąga kurz. Dotyczy to mebli w dowolnych pomieszczeniach.

Zapobieganie reakcjom alergicznym

Jeżeli Twoja szafa, biurko, czy garderoba zostaną wykonane z elementów drewnianych w korpusie, a nie tylko na frontach, całość może wykazywać właściwości prozdrowotne. Warunkiem jest, aby powierzchnie były wolne od chemicznych impregnatów i lakierów.

Profesjonalna obróbka drewna w meblach ze stolarni

Już na etapie pozyskiwania surowca ze sprawdzonych źródeł z których wykonywane są meble na wymiar, zachowywane są odgórne standardy:

  • wycinka odbywa się w lasach do tego przeznaczonych,
  • zasięg wyrębu nie przekracza dozwolonych norm,
  • pozyskiwane drewno jest dojrzałe i gotowe do obróbki.

Drewno to surowiec odnawialny, dlatego wycinka w wyznaczonych miejscach pozostaje bez negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Gdy po pracach tartacznych dana dostawa trafia do stolarza, może on niezwłocznie rozpocząć tworzenie korpusów mebli biurowych i innych modułów oraz zestawów. Praca z drewnem to jedna z najciekawszych form stolarskiego rzemiosła.

Antidotum na ciężar mebli drewnianych jest takie przygotowanie płyt meblowych, aby miały one stosunkowo niewielką grubość, a jednocześnie były odpowiednio wytrzymałe, niezależnie, czy jest to korpus szafy, szafki, szuflady. Dbamy o to przy każdej realizacji.

Łączenie elementów mebli kuchennych i nie tylko

W korpusach mebli istotne jest trwałe łączenie poszczególnych elementów tak, aby cała konstrukcja była stabilna przez cały okres użytkowania. Drewno jest również w tej kwestii wygodnym do obróbki materiałem, ponieważ bez dodatkowego opracowywania montujemy elementy mebli na wymiar z użyciem między innymi:

  • kołków drewnianych – po wywierceniu otworów w płytach meblowych wystarczy wpuścić w otwory niewielką ilość specjalnego preparatu klejącego, włożyć kołki i połączyć płyty,
  • lameli – drewniane płytki ze specjalnymi wypustkami, idealne do łączenia blatów z górną częścią korpusów, a także samych korpusów, gdy ich elementy układają się pod skosem,
  • wkrętów – metoda bezklejowa, zatem nie wymaga wysychania preparatów, meble można niezwłocznie użytkować, natomiast w przyszłości szybko zdemontować.

W meblach na wymiar metoda łączenia ustalana jest osobno dla każdego zestawu, a mnogość rozwiązań sprawia, że z zakładu stolarskiego otrzymasz trwałe i niezawodne konstrukcje.

Istotne działania związane z meblami. Na wymiar, czyli na miarę potrzeb

Tworzenie mebli na wymiar oznacza prace dokładnie przemyślane, uwzględniające sposób użytkowania oraz charakter pomieszczeń, w których znajdą się wykonane zestawy. Korpusy stanowią w tej układance niezbędny element, dlatego ich rzetelne opracowanie to jedno z głównych założeń każdej stolarskiej realizacji.