Praca stolarza

Jak projektować meble – wiedza cenna w pracy stolarza

Zanim w zakładzie stolarskim rozpocznie się produkcja mebli, potrzebne jest zobrazowanie całości, czyli połączenie wiedzy o tym, jak projektować meble i doświadczenia w używaniu współczesnych programów do projektowania. W gotowych meblach biurowych lub meblach do domu znajdziesz odbicie umiejętności projektanta, widoczne tak w koncepcji całości, jak również w detalach.

Jesteśmy gotowi, aby pokazać, jak projektować meble na wymiar

Z projektowaniem szaf na wymiar oraz innych mebli, które docelowo znajdą się w domach i firmach Klientów wstrzymujemy się do czasu poznania potrzeb oraz oczekiwań danego zleceniodawcy. Możemy wtedy ustalić najważniejsze szczegóły.

1. Charakter wnętrza

Obecnie coraz rzadziej spotykamy pomieszczenia o standardowych wymiarach i tradycyjnym przeznaczeniu. Wnętrza są zazwyczaj bardzo małe lub niezwykle przestronne, a dodatkowo łączą w sobie wiele funkcji, na przykład gdy kuchnia jest otwarta na pokój dzienny, albo gdy jedna przestrzeń jest umownie podzielona na określone strefy.

2. Twoje zapatrywania na określony styl

Stolarz, to fachowiec u którego zamówisz meble na wymiar w stylu retro, rustykalnym (wzorowanym na wiejski), industrialnym (głównie stal, szkło i proste formy), nowoczesnym i wielu innych. Jeżeli nie masz określonych zapatrywań, pokażemy Ci przykładowe projekty mebli, aby ułatwić wybór. Twoja akceptacja to warunek rozpoczęcia prac w stolarni.

3. Rodzaj i specyfika surowców oraz materiałów

Meble wykonywane są przede wszystkim z drewna, ale też z materiałów drewnopochodnych – płyty MDF, płyty pilśniowej i innych – oraz szkła. Ostateczny efekt po obróbce tych materiałów to fronty matowe, półmatowe albo z połyskiem. Również pod tym kątem wiemy, jak projektować meble retro (zazwyczaj drewno w wersji matowej), czy glamour (płyta MDF z lśniącym laminatem).

O to również zapytamy przed wykonaniem szaf na wymiar

Ustalenie powyższych kwestii zamyka najważniejszy etap przygotowań i oznacza, że gotowe meble spełnią Twoje oczekiwania tak pod względem estetycznym, jak i użytkowym. Z szafami na wymiar oraz z garderobą wiążą się zazwyczaj jeszcze inne kwestie, które wpływają na powodzenie całej realizacji:

  • sposób otwierania szafy – mogą to być drzwi przesuwne lub rozwierane; druga opcja jest optymalna, gdy w tym samym czasie z szafy korzysta kilka osób;
  • wysokość umieszczenia drążków na wieszanie ubrań – nowoczesne systemy ze specjalnym uchwytem opuszczającym sprawiają, że nawet dwumetrowa wysokość nie jest problemem;
  • dodatkowe funkcje – na przykład osobne szafki na buty z uchylanym frontem, dodatkowe schowki wewnątrz szafy, zamki w głównych lub dowolnych frontach.

Niemal wszystkie rozwiązania z mebli domowych sprawdzą się w meblach biurowych i odwrotnie, natomiast jeżeli w danej realizacji jest inaczej, proponujemy ciekawą alternatywę.

Zwyczaje Klientów to również ważny wyznacznik

Maksimum wolnej przestrzeni w salonie lub przytulne miejsce do wspólnego spędzania czasu w pokoju dziennym albo stół w kuchni, gdy tam skupia się życie rodzinne lub towarzyskie – wiedza o zwyczajach przyszłych użytkowników naszych mebli to kolejny filar owocnej współpracy.

Podobnie jest w przypadku mebli biurowych, gdzie biurka, szafy na wymiar i inne meble oraz moduły mogą być dostosowane do preferencji pracowników lub w kwestii stylu uniwersalne, a dopracowane pod względem funkcjonalności. Współczesne projektowanie mebli stanowi odpowiedź na wiele potrzeb.

Nasze „TAK” na pytanie, czy wiemy, jak projektować meble

Projektowanie mebli to wiedza dostępna dla wszystkich, lecz jedynie wsparta wyobraźnią i doświadczeniem może się przełożyć na ciekawe wizualizacje. Prowadząc zakład stolarski w Poznaniu badamy lokalny rynek oraz potrzeby potencjalnych Klientów, lecz nie poprzestajemy na dotychczasowych umiejętnościach. Jak projektować meble wiemy od lat, a doskonalenie warsztatu jest dopełnieniem tej wiedzy. Zapraszamy do kontaktu – z przyjemnością odpowiemy na pytania.