garderoby na wymiar

Funkcjonalna garderoba – antidotum na nieporządek

Pierwotnie garderoba stanowiła odrębne pomieszczenie, natomiast obecnie może to być również wydzielona część wnętrza, na przykład w sypialni, czy przedpokoju. Ważne, aby dobrze zagospodarować tę przestrzeń, ponieważ tylko wtedy będzie faktycznie spełniać swoje zadanie. W takim kontekście słusznie pojawia się zawsze wśród naszych zleceń temat mebli na zamówienie.

Kiedy można mówić o garderobie, a nie o szafie

Prowadząc zakład stolarski zwracamy uwagę na prawidłowe nazewnictwo, dlatego nie wystarczy duża szafa, aby można ją było nazwać garderobą. Głównym wyznacznikiem jest tutaj wielkość wnętrza, czyli:

 1. minimum 3-3,5 m2 wolnej przestrzeni, która służy temu, aby swobodnie wejść, wybrać ubrania, a przy większym metrażu również ubrać się bez wychodzenia do innych pomieszczeń,
 2. wolna przestrzeń na tyle dobrze przygotowana, aby można w niej było wykonać pełny obrót bez dotykania wieszaków, półek oraz innych elementów zabudowy.

W innym przypadku mowa o szafach na wymiar, które mogą po części spełniać funkcje garderoby, lecz bez możliwości przebywania w ich wnętrzu.

Meble jako ułatwienie w codziennym życiu

Odpowiednio duży metraż domu lub mieszkania pozwala zagospodarować jedno pomieszczenie na garderobę dla wszystkich domowników lub przygotować wnętrza na kilka mniejszych garderób. W mniejszych domostwach będzie to raczej uzupełnienie szaf i segmentów znajdujących się w pozostałych pomieszczeniach, ważne jednak, że także w takiej wersji może znacznie usprawniać przechowywanie ubrań, okryć wierzchnich, obuwia, toreb.

Jak w przypadku szaf na wymiar, tak i tutaj mowa o idealnym dopasowaniu za sprawą indywidualnego dobrania:

 • rodzaju drzwi – standardem są drzwi przesuwne, natomiast spotkać się możesz również z drzwiami rozwieranymi jedno- lub dwuskrzydłowymi,
 • wyposażenia – w przypadku standardowych realizacji są to zazwyczaj:
  • drążki, czyli miejsce na wieszaki; dla ubrań krótszych (bluzki, marynarki, koszule) optymalna wysokość to około 100-110 cm, natomiast ubrania dłuższe (płaszcze, sukienki) potrzebują około 150170 cm;
  • półki – 50 cm to wystarczająca szerokość dla półek, na których mają być ułożone ubrania; optymalna wysokość powinna być zbliżona, na przykład 45-50 cm;
  • szuflady – wersja mniej pojemna mieści się w ramach 15 cm 40 cm 40 cm (wysokość x szerokość x głębokość), a bardzo przestronna może mieć nawet 25 cm x 70 cm x 60 cm;
 • oświetlenia – inaczej niż w klasycznych szafach tutaj oświetlenie jest istotne i nie może być zależne wyłącznie od światła z przedpokoju, czy sypialni.

Podczas pierwszych rozmów ocenimy, w jakim stopniu takie podstawowe wyposażenie będzie dla Ciebie wystarczające. Możemy bowiem wzbogacić całość o dodatkowe schowki, nadstawki, kontenerki.

Rozsądne projektowanie również do mniejszych wnętrz

Wyzwaniem z punktu widzenia stolarza może być garderoba, która jest przewidziane do wnętrz poddasza, czyli zabudowa pod skosy, lecz również w takich okolicznościach wystarczy precyzyjne wykonanie pomiarów na miejscu docelowego montażu, a następnie wykonanie projektu, który uwzględni wszystkie wytyczne, łącznie z kątem nachylenia skosów.

Dodatkowo tworzenie na miarę pozwoli zniwelować wszelkie nierówności ścian pomieszczenia, gdy okaże się, że nie są one idealnie proste. Wystarczy wtedy, że poza frontami i wyposażeniem zostanie przygotowany również korpus w postaci płyt mocowanych do ścian wnętrza. Warto o to zapytać korzystając z usług stolarskich.

Porozmawiaj o garderobie ze specjalistą

Zamawiając usługę w zakładzie stolarskim, unikniesz przypadkowych rozwiązań, a całość zostanie opracowana zgodnie z określonym projektem. Już niewielka wnęka na dodatkowe półki i wieszaki znacznie usprawnia przechowywanie i segregowanie ubrań, a pełnowymiarowa garderoba z powodzeniem zastąpi kilka szaf, przejmując ich funkcje.